هَشت حَرفی

ما، عشق، موتور هزار

دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ، ۰۱:۲۴ ق.ظ

از هم گسیختگی خانواده ها مختص امروز نیست. از سال ها پیش همیشه وجود داشته است. آن موقع‌ها والدین به خاطر بیماری، مشکلات زایمان و جنگ کشته میشدند و امروز از هم طلاق میگیرند. در گذشته و حال همیشه این مسئله وجود داشته و تفاوت اینجا بوده که آن موقع شرافتمندانه بوده و حالا کمی ناجور شده. همیشه راهی برای از هم گسیختن خانواده بوده و هست.

تغییر و تحولات اروپا در عصر روشنگری و انقلاب بعدش خیلی چیزها را عوض کرد. عشق در عالم واقعیت و بین عامه ی مردم معنایی نداشت. ازدواج صرفا وسیله ای بود برای اینکه امیال انسان ارضا شود و نسلش ادامه پیدا کند و شاید نهایتا وابستگی هم به وجود بیاید بین دو نفر؛ اما، پس از آن تغییر و تحولات اروپاییان، عشق و دوست داشتن شرط ازدواج شد. اروپا زودتر از ما به مرحله ی رمانتیکش رسید و بعضی خانواده های ما هنوز هم شاید در همان مرحله ی قبلش مانده اند با اینکه باید خیلی زودتر از اروپا این قضیه را درک میکردند.

برخورد پیامبر اسلام با حضرت فاطمه(علیها سلام) هنگام انتخاب همسر ایشان مفهوم عشق و اهمیتش را روشن میکند.

متفکر شهید استاد مرتضی مطهری، در کتاب نظام حقوق زن در اسلام آورده است: «هنگامی که علی بن ابیطالب(علیه السلام) برای خواستگاری زهرای مرضیه(علیها السلام) نزد پیغمبر اکرم رفت، پیغمبر اکرم فرمود: تا کنون چند نفر دیگر نیز به خواستگاری زهرا آمده‌اند و من شخصا با زهرا در میان گذاشته‌ام. اما او به علامت نارضایی چهره‌ی خود را برگردانده است. اکنون خواستگاری تو را به اطلاع او میرسانم. پیغمبر رفت نزد زهرا و مطلب را با دختر عزیزش در میان گذاشت. ولی زهرا برخلاف نوبتهای دیگر چهره‌ی خود را برنگرداند، با سکوت خود رضایت خود را فهماند. پیغمبر اکرم تکبیر گویان از نزد زهرا بیرون آمد.»

اینگونه اسلام، آن اختیارداری مطلق پدران را سلب کرد و به حقوق طبیعی زنان رسمیت بخشید و استقلال فکری ایشان را محترم شمرد و در نتیجه اهمیت عشق و دوست داشتن قبل از ازدواج را به خوبی روشن کرد برای کسانی که اهل اندکی تفکر باشند.

  • ۹۶/۰۳/۰۸
  • #هَشْتْ_حَرفى