هَشت حَرفی

#نسبیت_باوری

سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ، ۱۱:۱۷ ب.ظ

یکی دیگر از دردهای ما انسان‌ها «نسبیت‌باوری»است. نسبیت‌باوران چه کسانی هستند؟ آن‌ها سلیقه‌ای بودن و در نتیجه موجه بودن اختلاف نظر را به تمامی حوزه‌های شناختی تسری میدهند. این طور فکر می‌کنند که حرف دو نفر در آن واحد به یک اندازه میتواند درست باشد و با این فرمول ساده و شیرین خودشان را راحت میکنند.

اختلاف نظر یک امر طبیعی ست؛ ولی، اینطور نیست که واقعا نظر هر دو طرف صحبح باشد. ما یک غلط داریم و یک درست؛ بین این دو واژه، واژه ی دیگری وضع نشده و اگر هم میشد احمقانه بود. اینکه آدم‌ها با هم فرق دارند هم امر صحیحی ست؛ اما، باز درست و غلط داریم؛ یا این آدم درست میگوید یا آن یکی. فرق آدم‌ها ربطی به شناختشان ندارد. شناخت یک مسیر صحیح دارد و هرکس به آن مسیر نزدیک‌تر شود و بتواند منطقی‌تر و حساب‌شده‌تر توضیحش بدهد راه صحیح را پیش گرفته. 

پسامدرنیست‌ها نمونه‌ای از نسبیت‌باورانند. سخنرانی میکنند و کتاب مینویسند برای گسترش تفکرشان. به همین دلیل خودشان علیه خودشانند. باید از آن‌ها پرسید که اگر شما از پایبندان به نسبیت‌باوری هستید، دقیقا به چه منظور سخن میرانید و کتاب مینویسید؟ آیا این طور نیست که می‌خواهید برتری تفکرتان را بر دیگر تفکرها نشان دهید؟ پس چرا باید فکر کنیم همه‌ی فکر‌ها و آدم‌ها به یک اندازه درستند؟ آن وقت به چه درد میخورد این همه فکر و دانشمند و سیر و سلوک؟ 

 • ۹۶/۰۵/۲۴
 • #هَشْتْ_حَرفى

دیدگاه

 • احمد احمدی
 • دوستی داشتم (و البته دارم) در دوران دانشگاه و دبیرستان که خیلی درگیر آثار پست مدرن ها بود از تارانتیوی فیلم سازشون بگیرید تا فوکو و بودریار. به قول شما بشدت هم نسبیت گرا بود؛ این نسبیت گرایی در وجودش به طرز مهیبی نفوذ کرده بود

  یک دوست فوکویی!
  واقعا 


  عجب پست جالبی بود 


  لطف دارید :)
  قاعدتا باید نسبیت رو مطلق بدونند. به نظر متناقض می آد. خیلی تو این زمینه آگاه نیستم، نمیدونم واقعا. فقط یک چیز توجه رو جلب کرد، اینکه گفتید شناخت مسیر صحیح خودش را دارد. میشه بگید اون مسیر چیه و کجاست؟ خیلی دمبالشم این روزا.
  با اینهمه در زمینه ی علم دیگه نسبیت گرایی بی معنیه به نظرم. حداقل دانشمندان تجربه از این منازعات در امانند. متفکر ها و سالک ها نه.

  هرکسی مسیر خودش رو داره :) مثل شاهراهی که بقیه راه ها میان بهش میرسن. رودخونه ای که جویبارها بهش میریزن.
  در زمینه ی علم تجربی بله. چراکه دانشمندان تجربه آزمایش هاشون کنترل پذیره و مخالفان دنبال این نیستن که اشتباه محقق رو اثبات کنن دنبال اینن که اون تحقیق رو آپدیت کنن و به مرور شاید اون فرض اولیه و محقق اولیه کلا نقض بشن. مثل انرژی هسته ای که به مرور به اینجا رسید و در طی زمان نه یک شبه و توسط یه نفر یا یه گروه. دانشمندان علوم انسانی هم دنبال همینن که مثل تجربی ها به علم برسن.
  خیلی زیاد،خیلی خیلی زیاد ذهنم درگیر این موضوعه 

  زندگیتون رو ببرید سمت عادی شدن و درگیر نشدن.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">