هَشت حَرفی

خشایارشا(ه)

چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ، ۱۲:۱۷ ق.ظ

من اگر روزی بخواهم برای پسرم بگویم پدرش چطور آدمی بود، میگویم پدرت یکی بود شبیه خشایارشاه. اگر گفت خشایارشاه مگر که بود؟ دستی به ریش‌های سپید و سیاه و خاکستری‌ام میکشم و میگویم خشایارشاه مردی پارسی با ابروهای پیوسته بود. همان کسی بود که عمویش گفت، عشقت را کنار بگذار و او نگاهی به عمویش کرد و کمی به دورتر خیره شد و بعد گفت:«اگر پدران من مشاورانی چون تو داشتند هرگز سلطنت ما را به این وسعت و عظمت نمیدیدید». میگویم پدرت وقتی از بالای کوه به پایین نگاه میکرد احساس خوشبختی میکرد و بلافاصله کلا دگرگون میشد و دلش میخواست زار بزند. خشایار هم نگاهی به سپاهش از آن بالا کرد و بر او همین رفت که بر من رفت. میگویم که خشایار با همه توان و قدرتش به سمت عشقش رفت و قبول کرد همه‌ی رنج‌ها و بلاهای راه را. آن هم نه با عقلش که با دلش. که فقط با دلش. گفت:«موفقیت معمولا در انتظار کسانی ست که به اقدام میپردازند. پیروزی برای کسانی که ترسو و محافظه کار هستند، و میخواهند نتیجه ی هرکاری را به درستی بسنجند در انتظار نمیماند». خشایار قبول کرد نابودی نیروهایش توسط اسپارت ها را. اما میدانی چه شد؟ جای تسخیر یونان و تسلط بر ملتشان، فقط آتن را آتش زد و هیچ. خشایار به حرف عمویش رسید و از خشم با زنجیرهایی پولادین اقیانوس را تازیانه زد. به پسرم میگویم که پدرت شاید آخرش باخت شاید هم نباخت؛ اما، خشایارشاه درونش همیشه تحسینش کرد که خودش را به دست تازیانه سپرد.

  • ۹۶/۰۸/۲۴
  • #هَشْتْ_حَرفى

دیدگاه

شما خیلی مطالعه می کنید نه؟!
خیلی مشتاقم بدونم تا حالا چند تا کتاب و در چه زمینه هایی خوندید و بیشتر چه نوع موضوعاتی رو می پسندید!!!

نه اونقدر که خیلیای دیگه مطالعه میکنن. 
چندتاش رو نمیدونم ولی به خاطر جامعه شناسی علاوه بر کتاب هایی که مربوط به جامعه شناسیه، کتاب های سیاسی، اقتصادی و تاریخی رو، هم به میل خودم و هم گاهی به اجبار برای درک بیشتر جامعه شناسی، میخونم. 
کاش این پست لینک میشد بغل وبلاگمون،حیف که تخته کردیم:)

+مثل یه بچه ام توی جنگ عراقوبلاگ که تخته نمیشه هیچوقت :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">