هَشت حَرفی

تحلیل سیاسی (مقدمه)

پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ ، ۰۲:۳۳ ب.ظ

قبل از اینکه وارد بحث جدی تحلیل سیاسی(فعلا قسمت پیش نیازها) شویم، یک مقدمه ی خودمانی اما کاملا کاربردی را برایتان باز میکنم. 

بحث ما از پشت پرده ها باخبر نیستیم. بله حقیقتا ما از پشت پرده ها باخبر نیستیم. نه فقط ما که آنهایی که فکر میکنیم باخبرند هم فقط از پشت پرده ی خودشان باخبرند نه مسائل دیگر. یک تحلیل گر سیاسی نیاز به این ندارد که بداند یک فرد موثر در سیاست در گوش آن یکی  چه گفته، روی صندلی عقب ماشینش چه نقشه ای کشیده، چقدر رشوه گرفته، چقدر پاکدست بوده یا در آن مجلس خصوصی با حضور فلان کس چه گفته شده. با اینکه در اکثر خبرگزاری های بزرگ این اطلاعات وچود دارند و به صورت آرشیو شده در اختیار تحلیل گرشان قرار میدهند؛ ولیکن، تحلیل گر درست و حسابی اساسا نیازی یه این دست داده ها ندارد.

به غیر از ملزوماتی مثل روش ها، تکنیک ها، الگوها و منابع، تنها ورودیمان به عنوان یک ابزار مهم حل مسئله و رسیدن به مجهول، رسانه ها و خبرها هستند. با دسته بندیشان به روش اصولی میتوان به یک تشخیص درست و تحلیل خوب سیاسی رسید.

لطفا این پست بنده را در تاریخ هفتم آبان ببینید: هفتم آبان ماه

و بعد این پست را در تاریخ بیستم آبان ماه: سقوط ابرقدرت (حالا که گذشته، تحلیلم در مورد  شخصیت ترامپ را پس میگیرم. ترامپ را در مناظراتش آن طور دیدم اما بعدتر در عمل هرچند رفتار پوپولیستی و مضحکش را کنار نگذاشت و همچنان به دلقک بودن ادامه داد ولی مشخص شد عاقل تر و دقیق تر از آن چیزی ست که نشان میدهد.)

هرچند اشتباهم قطعی دانستن این قضیه بوده، در مورد آمدن «ترامپ» و انتخابش به عنوان پرزیدنت، به تحلیل درستی رسیده بودم( در پستها دلیل و اطلاعات خاصی هم نداده ام در این مورد که باز اشتباه بوده) در صورتی که مثلا «سی ان ان» با آن همه  تحلیل و آمارگیری های به روز و دقیقش «کلینتون» را پیروز میدانست و این بحران آماری و تحلیلی در آن مقطع  گریبانگیر تحلیلگران شده بود. و اما این که انتخاب ترامپ را هفتم آبان نوشتم، تحلیل سیاسی نیست، پیامد و نتیجه ی تحلیل هایی ست که قبلا داشتم. بعدا در مورد فرق تحلیل و آنچه که از آینده ی سیاست میگوییم را خواهم گفت.

وقتی بحث ریاست جمهوری آمریکا کم کم شروع میشد لیست رسانه های فارسی و انگلیسی که اخبار و تحلیل ارائه میدادند را از یک استاد عزیز گرفتم و یک شب در میان پیگیری میکردم  و به سبک خودم طبقه بندیشان میکردم. نیاز نداشتم بفهمم که قضایای «خانه‌ی پوشالی» چه میخواهند و پشت پرده هایشان چه میکنند. 

  • ۹۶/۰۴/۰۱
  • #هَشْتْ_حَرفى