هَشت حَرفی

#تعامل_با_جهان

يكشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ، ۰۶:۳۰ ب.ظ

   جهانی‌ شدن یکی از مهم‌ترین مسائلی‌ست که انسان ها را مجاب میکند که با آن رابطه‌ای صلح‌طلبانه داشته باشند. جهانی‌سازی اما متفاوت است. میتوان گفت امروزه جهانی‌سازی معادل آمریکایی‌سازی ست، از آن جهت که امریکا در تلاش است فرهنگ خودش را، به طرق مختلف، در سطح جهانی گسترش بدهد. دیگر فرهنگ‌ها مثل فرهنگ اروپایی‌ که خودشان را به مراتب غنی‌تر از امریکا میدانند در تلاشند که اسیر این جهانی سازی نشوند. اصولا فرهنگ‌هایی جهانی میشوند که علاوه بر ظرفیت و غَنا، جاه‌طلب و سلطه‌گر هم باشند. فرهنگ‌های دیگر به خاطر دو مسئله از جهانی شدن ابا دارند. یا اینکه این روند، فرهنگ خودشان را جای غنی سازی بیشتر، فقیر خواهد کرد یا بدتر و بیش‌تر، با سلطه‌ی بی چون و چرا چیزی از آن باقی نخواهد گذاشت. با این حال میتوان جهت جلوگیری از این آسیب ها در مسیری متعادل به تعامل با این روند جهانی پرداخت.

    هویت همه‌ی آن چیزی‌ست که در شناسنامه‌ی انسان ها مینویسند، به علاوه‌ی زبان، دین و مذهب، نهاد اجتماعی، شغل، تحصیلات و مولفه‌های دیگری که از هر فرد، شخصیتی متفاوت از دیگری میسازد. در روانشناسی هویت را این چنین تعریف کرده اند:« نقش اجتماعی فرد و درک او از این نقش که نوعا در نوجوانی پیدا میشود». باید بدانیم که پایمال شدن هویت‌هاست که موجب بعضا شکل‌گیری و تماما عضوگیری گروهک‌های تروریستی در خاورمیانه میشود. به عنوان مثال در کتاب "ده روز با داعش از درون دولت اسلامی" (نوشته‌ی یورگن تودنهوفر، ترجمه ی علی عبداللهی و زهرا معین الدینی، نشر کتاب کوله پشتی)،  تودنهوفر با رعایت یکی از اصول مهم قوانین رومی که میگوید:«به طرف دیگر دعوا هم اجازه ی صحبت بدهید»، از طریق مصاحبه با اعضای داعش و النصره، خواننده را متوجه خشم فروخورده‌ی این افراد به خاطر رنج‌هایی که با تحقیر شدنشان کشیده‌اند میکند. 

    در طی روند جهانی سازی یا امریکایی‌سازی، هویت انسان‌ها مورد تهاجم قرار میگیرد و این امر موجب به وجود آمدن هویت‌های تروریست و انتقام جو خواهد شد. یک مسلمان، توسط افرادی با فرهنگ جهانی‌سازی شده مورد تمسخر، آزار و تحقیر واقع میشود. با کمی جست‌وجو در تاریخ در میابیم که طالبان را آمریکا سازماندهی کرد برای جنگ نیابتی در مرز افعانستان با شوروی و بعد این گروهک شبه نظامی، که از وهابی‌های عربستانی تشکیل شده بود، با شکست شوروی وارد جنگ‌های داخلی افعانستان شد و با پیروزی در آن درگیری‌ها نود درصد از افغانستان را تحت سلطه‌ی خودش در آورد(از ابتدا طالبان هیچ ربطی به اسلام نداشته است). در جنگ امریکا با عراق به بهانه‌ی سرکوب دیکتاتوری، گروهکی مثل داعش جان دوباره گرفت و این بار سوریه را هم به جاه طلبی‌هایش اضافه کرد(بدون اینکه دغدغه‌ی اسلامی داشته باشد). در کتابی که نامش قبلا ذکر شد میخوانیم که اعضای این گروهک‌ها از بیگانه‌هایی میگویند که دوستان و آشنایانشان را جلوی چشمانشان کشته‌اند و خودشان را هم تحقیر کرده‌اند. امریکا یا با جنگ نرم و امپراطوری رسانه‌ای و یا با اعمال استراتژی‌های نظامی هر طور شده قصد جهانی کردن خودش و تسلط بر تمام فرهنگ‌ها و هویت‌ها را دارد. پس نه در مورد قدرت‌طلب ها و سران تروریست‌ها که در مورد نیروهایی که داوطلبانه و به اسم اجرای اسلام وارد این گروهک ها میشوند میتوان گفت که به خاطر پایمال شدن هویتشان به این نقطه‌ فعلی رسیده‌اند.

    رفع نگرانی‌ها در روند جهانی سازی نیاز به تامل بیشتر در جهانی شدن دارد؛ فکر میکنم انسان‌ها در سراسر جهان باید خودشان را در روند این جهانی‌ شدن ببینند. مثلا یک امریکایی مسیحی انگلیسی زبان به دین و زبان یک مسلمان احترام بگذارد و میراث جهانیش را بشناسد و پاس بدارد و این رابطه‌ی متقابل به گونه ای ادامه یابد که هر دو فرهنگ در رابطه‌ای که با هم دارند عامل توانگری فرهنگ دیگر شوند و جای فقیر سازی و سلطه گری به غَنای هم کمک کنند. با از بین بردن نگرانی‌ها و پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن‌ها میتوان  هم‌بستگی انسان‌ها فارغ از قدرت‌های جهانی را شاهد بود که موجب امن‌تر شدن زمین خواهد شد و با این روش جهانی شد.

پیشنهاد جهت بسط و مطالعه ی بیشتر: 
- هویت‌های مرگبار (نوشته‌ی امین معلوف، ترجمه‌ی عبدالحسین نیک‌گهر، نشر نی)
- ده روز با داعش از درون دولت اسلامی (در متن ذکر شد)

  • ۹۶/۰۵/۰۸
  • #هَشْتْ_حَرفى

دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">