هَشت حَرفی

#اَلَستُ؟

پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ ، ۱۲:۲۴ ق.ظ

     بارها تکرار می‌شود و صدایی هربار مرا به وسعتِ تاریخ به عقب باز می‌گرداند. صدا آشناست. انگار که از اول شنیده‌ام َش. انگار که از ازل، از بی‌آغاز، از الست هر ثانیه تکرار میشود و هربار به همان سان اول و دمی خسته نمی‌شود.

«اَلَستُ بِرَبّکُم؟»

     مرثیه بارها تکرار می‌شود.

     جز در کودکی که از پدرم میترسیدم و حساب می‌بردم دیگر هیچ‌وقت از هیچ‌کس نترسیدم حساب هم که هیچ. کودکیم یکُم آبان سال هزار و سیصد و نود تمام شد. هم این بود که وقتی کسی خواست اعتراضی بکند مرا با خودش برد. چه کسی جرات داشت با ناظم بداخلاقی که همیشه آدامس می‌جَوید آن طور در بیفتد که بشنود «ادامه بدهی میفرستمیت صفر مرزی»؟ مردک مزخرف نمی‌دانست از سربازی معافم. میگفت به تو چه مربوط که سر فلانی چه می‌آید؟ کلاه خودت را بچسب باد نبرد. چه کسی بین آن جمع صد نفره در نظام وظیفه حاضر شد فریاد بکشد سر سرگرد که پنج ساعت است یک عده را علاف کرده‌ای وقتی خودش فقط آمده بود که یک اطلاعیه را بخواند و برود؟ 

     از مرثیه فقط یار َش را می‌فهمم. عزیز َش را می‌فهمم. صدایی مرا به وسعتِ تاریخ به عقب باز می‌گرداند.

     می‌گویند دوست نزدیک یکی از اجدادم یک جایی عمرش را می‌دهد به خواننده‌ی این متن. خدمتکارانش به تاخت می‌آیند که آقا اسبتان را زین کرده آورده‌ایم تا با هم راهی شویم. می‌گوید شما بروید ، من می‌آیم. راست و دروغش با خودشان و ناقل، بعدترها گفته‌اند ما یک لحظه اسب‌ها را امان ندادیم و تا مقصد دواندیم. زبانمان لال شود پیش خود گفتیم رسم مردانگی و لوطی‌گری نیست که آقا دیر برسند به کفن و دفن رفیقشان. رسیدیم که به منزل متوفی آقا بر تختی بالای مجلس نشسته بودند و اوامر تدارک مجلس را می‌دادند.

    از مرثیه شاید صدای نِی َش همیشه در ذهنم بماند. «که ندادند جز این تحفه به ما روز الست»

 • ۹۶/۰۶/۰۲
 • #هَشْتْ_حَرفى

دیدگاه

اگه از سربازی معافین پس کی رفته داد زده؟ اونی که بالا مجلس نشسته بود خود مثلا متوفی بود یعنی؟! 
ای خدا من زبون نوشته های این ۸ حرفی رو نمیفهمم زبون من ۳۲ حرف داره! :|

هشت حرفی ، ولی هشت حرف بیشتر ندارد.
امشب شب خوندن این پست بود.
وقتش بود به واقع..
اصلا انگار امشب باید خلق میشد که این پست رو بخونم..
دم شما گرم.

شکر خدا :)
همه خفناااا

کجان؟
ته دلتون به من میخندین که نمی فهمم؟ 

ته دلم شما رو تحسین میکنم که به زبونش میارید. :)
حقیقتا خودم هم نمیفهمم :)
 • -دایناسو ر-
 • شما همون هشت حرفی بلاگفایید؟ همون که اصفهانی بود و یه مدت زیادی قالب وبش بنفش بود اگه اشتباه نکنم و یه مدت هم ترکیب نارنجی و آبی ؟

  کـــــلِّ ایران یه هشت حرفی بیشترنداره که :) اونم همونه که از بلاگفا اومده اینجا و یه مدت قالبش آبی متماسل بنفش بوده و یه مدت آبی بوده و یه مدت آبی نارنجی :)
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">