هَشت حَرفی

آیا همه‌ی انسان‌ها را جدا منطقی آفرید؟

دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ، ۱۲:۲۶ ق.ظ

ملتی که گوشش به دلقک هایی مثل ترامپ، بن سلمان، مریم قجر عضدانلو، فرح و حتی یک مجری مثل حسینی بدهکار است؟ یا ملتی که راه اعتراض را هیچوقت بلد نبود؟ یا ملتی که همه راهکارهایش برای حل هر مشکلی مربوط میشود به قرون وسطی؟ یا ملتی که زورش به اموال عمومی میرسد؟ یا ملتی که نه اندیشه ای دارد نه ایدئولوژی؟ ما که دیده ایم فضاهایی مثل اینستاگرام را، ما که مشت نمونه ی خروارشان را دیده ایم.

در انتخابات پیشین که ریاست جمهوری بود از اواسط فروردین فعالیت رسمی و جدی ما آغاز شد. طی چند جلسه تصمیم گرفتیم برای آگاهی سیاسی ملت در ساعتی از روز بحث آزاد بگذاریم. این ملت معترض، این ملت همیشه در صحنه، این هایی که عادت کرده اند به نژاد پرستی، این هایی که عادت کرده اند به نفرت پراکنی و وحشی‌گری، این‌هایی که بارها مایه‌ی شرمساری ایران، این شیر پیر زخمی، در فضای مجازی شده‌اند، این‌هایی که زبان فارسی را به لجن کشیده‌اند، حاضر نشدند یک بار در جلسات حاضر شوند و چندکلمه ای حرف بزنند. ما خودمان با خودمان بحث میکردیم. موافق هم بودیم. بحثمان جنبه ی آموزشی پیدا میکرد. کسی آمد از آن تریبون آزاد اعتراض کند؟ تریبونی که همیشه یک مسئول بلندپایه را داشت که بشنود و حداقل نگوید که ما نمیدانستیم.

اصلاح‌طلبان هرگز از این اغتشاشاتِ(ونه اعتراضات، چراکه اعتراض به این سبک مذموم و منسوخ است) کورِ "قابلِ پیش‌بینی" حمایت نخواهند کرد. ما نزدیک ترین آدم های زندگیمان را برای همین انقلاب از دست داده‌ایم. خون پدرهایمان پای این دگرگونی بزرگ ریخته شده. به تازگی رفقایمان خارج از مرزهای این مملکت جان دادند. نه میگذاریم نه میشود که لحظه ای به اصل این نظام کسی چپ نگاه کند.

پیشنهاد من این است که نه اخبارش را دنبال کنید و نه سر خودتان را با حرف زدن درباره اش درد آورید. 

 • ۹۶/۱۰/۱۱
 • #هَشْتْ_حَرفى

دیدگاه

نگران چی؟ باشیم؟ 
این آشوب‌ها پیامدهایی داره بلاخره. آسیب می‌زنه. نگرانی بیشت‌تر از بابت همین عاقبت آسیب‌هاست.

نگران که نمیشه نبود. علت بیداری من این ساعت همون نگرانیه. هرچی ادامه پیدا کنه آسیبش بیشتر میشه. توجه به اخبار و پراکنده کردن خوراک رسانه ای، بهش دامن میزنه. 
اخبارش رو دنبال نمی‌کنم ، سرم رو هم درد نمیارم :) و بسیار موافق با کل نوشتتون هستم 

بله بله :)
پس لطف کن موضعت در قبال خرابکاری های سالِ 88 که به مراتب خطرناک تر و گسترده تر از این اتفاقات بود و همینطور سکوتِ امثالِ خاتمی و موسوی و عدمِ براعتِ موسوی از اون افرادِ خرابکار و برهم زننده ی آرامش و امنیت مردم و خدشه دار کردن آبروی نظام و انقلابی که پاش خون دادین و دادن و دادیم رو مشخص کن! توضیح بده چرا بزرگانِ اصلاح طلب اون موقع همه لال و فلج شدن و هیچ حرفی واسه آرامتر شدن اوضاع نزدن و برعکس، با بیانه هاشون آتیشِ خرابکاری ها رو شعله ور تر کردن؟! جناب خاتمی و خیلی از بزرگان اصلاحات که بعد ها اعتراف به پوچ بودن ادعای تقلب و ردِ خرابکاری ها کردن، چرا همون موقع چیزی نگفتن؟! از چی ترسیدن؟! منافعِ خاصی داشتن که به خطر میفتاد؟! وجهه شون لکه دار میشد؟! یا چی؟! چرا یکی مثلِ موسوی هیچ وقت از اون آدمایی که مملکت رو به گند کشیدن و دشمن شاد کن شدن و اسرائیل و مجاهدین خلق و آمریکا و انگلیس و... مدافع سینه چاکشون بودن، اعلام براعت نکرد؟!  افرادی که هدف اصلیشون بر اندازی نظام بود! مگه غیر اینه که این نظام و انقلاب رو دوست دارید و واسش خون دادید؟! پس این قبیل مسائل متناقض چی بود؟! 
بحثِ افرادِ معترضِ واقعی همون موقع هم جدا بود. منظورِ من افرادِ اغتشاشگر و آشوبگره! افرادی که به عاشورای حسینی هم رحم نکردن! میرحسین یا حسین؟! جناب میرحسین چرا از این افرادِ عوضی اعلام براعت نکرد و دعوت به آرامششون نکرد؟! 

+ اینا فقط واسم سواله! نه دعوا دارم و نه مشکلی باهات. فقط حس کردم با توجه به این پست و حرفات میتونم ازت بپرسمشون! حالا اختیار داری که پاسخ بدی یا سکوت کنی. 

قیاس مع الفارق کردید. 
ترجیحم بر سکوته. ادامه ی این بحث، برای بعد این اعتشاشات میتونه مفید باشه و پای خیلیارو بکشه وسط که مقصرین اصلی هر دو اتفاق بودن.
 • مترسک ‌‌
 • خدا خیر بیاره...

  مصنوع انسانی مگه نیست؟ خدا اختیار رو داده به خود انسان.
 • ** دلژین **
 • به قول یه بنده خدا 
  من از ملتی که شعار مرگ بر دیکتاتور سر میده و بعد یاد خوبی های رضا شاه میکنه میترسم ... !
  +ملت جوگیر ... !
  +سخن از زبان ما میگویی... 

  ملت ما نیاز به یه الیگارشی قدرتمندتر از پهلوی دارن. بله قربان گوهای خوبی هستن همیشه. 
 • حاج مهدی
 • این ماجرای اعتراض و تظاهرات هم مثل بندهای اساسی و ضروری و مهم دیگه ای از قانون اساسی ول معطل افتاده. ادعا داریم در حد جهان اول بودن اما در عمل جهان چهارم هم در نمیایم! ما تازه 2،3 ساله که با قوانین جدی و سخت‌گیرانه و فرهنگ‌سازی نصفه نیمه برای تماشاچی‌های فوتبال، جا انداختیم که صندلی‌های ورزشگاه رو _ وقتی معترض به هرچیزی هستن _ از جا نکنن و پرت نکنن سمت تیم رقیب!  

  حتی اگر از سر اتفاق صندلی رو نمیکَنیم، از اونور نارنجک میترکونیم وسط زمین تا سعودی ها ازش استفاده ی سیاسی کنن. سمت تیم رقیب سنگ پرت میکنیم. همون کاری که دیشب تو خیابونا میکردن.
  :))))
  به این سکوت ها عادت کردیم از سمتِ شماها! تبدیل به یه اپیدمی شده بینتون. 
  موفق باشید به هر حال.

  سکوت از سر پاسخ نداشتن نیست. فرصت مناسبی نیست. عادت کردید؟ به این خاطره که گوش شنوایی ندارید و چشم بینا هم وگرنه گفتم این قیاس مع الفارق اصولا جوابی هم نمیتونه داشته باشه. اگر کسی لطف کنه و پاسخ هم بده صرفا اتلاف وقت خودشه. کافیه بررسی سنجشگرانه و رسانه ای بشه. این بلبشوی جدید رو تفکر امثال شما به وجود آورده که نه اندیشه ای پشتشه و نه منطقی داره. نگاه یک جانبه و رادیکال به تمام مسائل. ما که منشا این اتفاقات قابل پیش بینی رو خوب دیدیم. ما که دیدیم بعضی ها به همراه داماد عزیزشون شروع کننده ی ماجرا بودن. پس شمایید که فعلا باید جای طلبکار بودن سکوت کنید.
  :)))))))))

  الآن دستِ پیش رو گرفتین که پس نیفتین؟ :)))))) طلبکار هم شدین؟! چه رویی دارین دگه شما! سکوت امثال شما از روی نداشتن پاسخ نیست؟! پاسخی ندارید که بگید! اگه داشتید که این همه مدت سکوت نمی کردید در برابر اون اتفاقات! تفکری که امثال شما ازش دفاع میکنن با شعار میرحسین یا حسین وارد میشه و تهش عاشورای حسینی رو به آتیش میکشه و یه عذرخواهی و اعلام براعت از اون آدما نمیکنه! نبایدم چیزی بگید وجدانأ. چی دارید بگید؟! جز همین سفسطه های مسخره. بی عرضگی و عدم کار آمدی خودتون رو میندازید تقصیر بقیه؟! :)) دستخوش بابا! اون موقع که شعارهای فضایی و عوام فریبانه میدادید واسه چند تا رأی باید فکر همین روزا رو هم میکردید! ملت رو دلگرم کردید و با وقاحت و بی تدبیری تمام همه رو از نظام و اسلام و انقلاب زده کردید! الآن واسه بقیه طلبکار هم هستید؟! زبونتون هم درازه؟! 

  قیاس مع الفارق؟! کجاش مع الفارقه؟! اونا شکستن آتیش زدن خراب کردن عکس پاره کردن علیه مقدسات و نظام و رهبری شعار دادن هدفشون براندازی نظام بود، اینا هم همینطور! فرقشون چیه؟! چون اونا واسه منافع شما اونکارا رو میکردن شدن قهرمان و شهید ولی اینا چون اینکارو نمیکنن شدن اخ جیز بوف؟! من دارم از اصل کار حرف میزنم! خرابکاری و توهین به مقدسات و نظام و رهبری و براندازی نظام که هدف هر دو گروه بود و هست! شما چرا میترسید و عصبی میشید و سریع مغلطه میکنید؟! :))) بیخیال بابا.


  "شما چرا میترسید و عصبی میشید و سریع مغلطه میکنید؟"
  به خاطر این جمله ی آخر، اگر قرار بود فرضا پاسخی بدم دیگه نمیدم. از اینکه وقت میذارید و مینویسید بی نهایت ممنونم؛ اما، میتونید بعدا همچین بحثی رو در فضایی دوستانه و نه اینطور با شتاب و با تمسخر بی دلیل و مضحک و خندیدن های نامحترمانه، مطرح کنید من در پاسخ گویی حاضرم. میتونید مناظره ی وبلاگی جدی حتی برگزار کنید. اما الان و در این شرایط نه صلاحه و نه فضاش هست. 
  سوالی که برا من پیش اومد اینه که چه قدر تبلیغ و تلاش کردید مردم رو به این بحث ازادها جذب کنید؟ چه قدر از راه خودشون اقناعشون کردین که حضورشون اونجا برای همه مفیده؟

  شرح دادنش فرصت زیادی میخواد. بنده شخصا اعتقادم اینه که اگر کسی معترضه خودش باید دنبال تریبون و اعلام اعتراضش باشه نه اینکه بگیرن بکشونن بیارنش. 
  خب دیه اینم تریبون دست ملت:) 

   این اسمش تریبون نیست و این حرکت مال اون دسته از مردمی که دغدغه مندن نیست :) 
  یه عده دغدغه مند اموزش ندیده هم میتوننبین همین ادما باشن 
  یه عده جوون با کله ی پر باد وذهنیت خام هم 
  من خودمو مثال میزنم!واقعا نیاز دارم تو موضع سیاسی یه جایی باشه که نظر بدم و اطلاعاتم بره بالا! 
  من نمیدونم اینجا کجاس! حتی نمیدونم وجود داره یا خلاصه میشه تو چرت و پرتای تلگرام و ایسنتا؟  
  خیلیا دغدغه اش رو دارن و اشنایی با چنین فضاهایی رو نه ! 
  اینجوری میشه که اسم این تظاهراتا میشه تریبون! 

  نه خب من باهاشون تو خیابون ها روبه رو شدم. دغدغه شون چیزای دیگه ست که اصولا دغدغه مندی هم محسوب نمیشه. جنبه ی منفی داره.
  اما درباره ی بالا رفتن اطلاعات. تنها راه خوندن و مطالعه کردنه. اطلاعات از طریق تجمع بالا نمیره. تلگرام هم کانال های خوبی داشت در این زمینه که واقعا کمک میکردن. من سایت هایی رو هم میتونم به شما معرفی کنم با سطح عالی ، کتاب هم میتونم معرفی کنم در هر سطحی تو زمینه های سیاست و جامعه شناسی و اقتصاد و تاریخ و منطق. 
  شرط نظر دادن اول کسب اطلاعاته. اینجاها که میفرمایید فعلا اغلب ت کشور ما قبل انتخابات فضاش داغ میشه. ستادها برنامه های خوبی دارن تو این زمینه از هر دو طیف. اتفاقی که داره میفته قدرت گرفتن احزابه. اگر احزاب فعالیتشون بیشتر بشه و توجه بهشون هم بیشتر بشه اون موقع همیشه جایی هست واسه آموزش و اظهار نظر و فعالیت.
  اما باز هم میگم دغدغه مند دنبال فضا میگرده و آشنا میشه. کسی نمیکشونه ببرتش.
  خلاصه عاغا دفعه بعد خواستین تریبون اینا بذارین اگاهی سیاسی ملت رو افزایش بدین یه ندا به ما تازه سر از تخم در اورده هایی که شاخکامون دنبال اطلاعات درسته هم بدین:) ا

  بگردید دنبالش :) شما مگه تهران نیستید؟ حزب اتحاد و ندا فعالیت رسمی دارن اونجا. غیر از اون موسسات دیگه ی اندیشه هم هستن که فعالیت ها و حتی کارگاه های متنوعی دارن.
  من اگر بگم واقعا نمیدونستم چنین احزابی هست باورتون میشه؟ یا حتی سایت ها و کانال ها و کتابایی که اطلاعات درست بدن!؟ 
  عاغا اینجوری نمیشه! من باید در اسرع وقت یه سر به شما بزنم با یه لیست کتاب و کانال و حزب صحنه رو ترک کنم! 

  ولی همیشه یادتون باشه هدف اول محافظت فردیه :)
  http://nedayeiranian.org

  با فرمون درستی دارم پیش میرم!؟

  نه فعلا اصلا پیش نرید تو زمینه ی حزب. کمی صبر کنید:) 
  ابلفضل:-D کار به محافظت فردی و اینام میرسه ینی؟ :)  
  یه سوال ناامید کننده میپرسم و صحنه رو ترک میکنم:| خدایی نکرده برا شروع این فعالیتا نباید به ۱۸ رسیده باشی که؟ 
  کشت مارا این هیژده کوفتی :| 

  برای مطالعه نه ولی برای فعالیت، ١٨ سال هم سن کمیه و قانونی هم نیست طبیعتا.
  اصن درستشم اینه اول مطالعه کنی بعد فعالیت:-D والا :))) 
  اقا ! هر وقت فرصتش دست داد متشکر میشیم مقداری منبع مطالعاتی به ما معرفی کنین

  الان این پست جدیدی که نظرخواهی کردم واسه ش، جامعه شناسی رو تقریبا میتونه تا حد استفاده ی شخصی معرفی و تشریحش کنه.
  ما منتظریم اقا:) دم شماهم گرم

  حتما :) 
  لطف دارید :)
  بنظرم ریشه ی تمام مشکلات ما برمیگرده به عدم فرهنگ سازی
  چه توی مطالبات سیاسی و انتخابات 
  چه توی فضای مجازی و اینستاگرام که حمله میکنند به یک فوتبالیست خارجی و پیج طرف رو از فحش پر میکنند و جالبه که همین عده ادعاشون گوش فلک رو پر میکنه که ما آریایی هستیم.و مباهات میکنه به فرهنگ گذشته کشورش.
  دقیقا مشکل ما اینجا ست که مباهات ما همش برمیگرده به گذشته،که ما چی بودیم.انقدر دستامون خالی هست که نمیتونیم بگیم چی هستیم.
  همه هم میدونیم مشکل کجاست اما دریغ از قدم برداشتن براش.
  حاضریم یک ساعت توی کانال های تلگرام متن های صدمن یک غاز بخونیم اما همین یکساعت رو کتاب نخونیم.
  نمیدونم تا کی قراره برای نداشتن آگاهی تاوان بدیم.

  +نکته بغرنج ماجرا اینه که اطلاعات دقیقی هم از تاریخ نداریم و جز یسری اطلاعات نخ نما  و دم دستی که کافیه برای باد به غبغب انداختن.

  اون قسمت از تاریخ که ما بهش افتخار میکنیم رو حتی میشه جزو تاریخ هم محسوبش نکرد. بله مایه ی افتخار ماست ولی همین افتخار بیش از حد دلایل جامعه شناسانه ی جالبی هم میتونه داشته باشه. گرایش مردم به امپراتوری ، دیکتاتوری، استبداد، توتالیتری و الیگارشی رو از سبک فیلم هایی که میپسندن تا افتخاراتشون  میشه برداشت کرد.
  من می ترسم از آن هایی که می گویند اصلاح طلب اند و دغدغه انقلاب ندارند. آن هایی که راه شهدا را فراموش کرده اند. اصولگرا ها هم از این ها دارند. باید در جامعه بصیرت پمپاژ کرد تا دوست و دشمن را بشناسیم...

  استفاده زیاد و بیجا از کلیدواژه ها، اون هارو منفور میکنه. بصیرت کلید واژه ایه که از بس استفاده شده، مورد تمسخر قرار میگیره.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">